УНСС и Стопанска академия „Димитър А. Ценов” с 12 съвместни учебни програми
Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров и ректорът на Стопанска академия „Димитър А. Ценов” – Свищов проф. д-р Марияна Божинова подписаха споразумения за съвместно обучение на студенти по разработени 12 съвместни учебни програми.
Споразуменията се сключват в рамките на проект BG05M2OP001-2.016-0004-СО1 „Икономическото образование в България 2030“, по който УНСС и Стопанска академия „Димитър А. Ценов” – Свищов са партньори.
УНСС е координиращо висше училище на новооткритата съвместна бакалавърска специалност „Бизнес икономика с преподаване на английски език“ и на 5 съвместни магистърски програми по специалности „Управление на продажбите в търговията", „Стандартизация и финансово-счетоводен анализ в публичния сектор", „Стратегически маркетинг", „Бизнес иновации и мениджмънт /на анлийски език/“ и „Екологично предприемачество".
Стопанска академия „Димитър А. Ценов” – Свищов е координиращо висше училище на откритите съвместни бакалавърски специалности по „Индустриален бизнес и предприемачество", „Икономика на туризма", „Аграрна икономика" и на 3 магистърски програми по специалности „Бизнес анализ на данни със специализиран софтуер", „Интелигентни информационни системи" и „Бизнес иновации и мениджмънт“ с преподаване на български език.
Програмите предстои да стартират прием на студенти през новата 2022-2023 учебна година, а обучението ще се провежда на територията на координиращото съответната програма висше училище. Студентите завършили новоткритите бакалавърски и магистърски специалности ще получат съвместна диплома от УНСС и СА „Димитър А. Ценов” – Свищов.
Проф. д-р Марияна Божинова и проф. д-р Димитър Димитров |
„Подписването на тези споразумения е исторически момент и за двата университета, защото издига икономическото образование на много високо ниво на модернизация“, изтъкна проф. д-р Димитър Димитров и отбеляза „разработването и въвеждането на 12 съвместни учебни програми изискваше участието на много преподаватели, експерти и служители и много работа от двата партньорски екипа по проекта, но усилията си заслужаваха. Благодарение на това коопериране студентите ще се обучават по актуални учебни програми, основани на дигитализация. В рамките на проекта в УНСС са изградени и от новата учебна година ще заработят шест дигитални класни стаи и две дигитални лаборатории. Това ще даде възможност да се използва в максимална степен споделянето на ресурси, включително и на ноу-хау, между партньорските университети и/или между студентите и техните университетски преподаватели и ментори“.
Проф. д-р Марияна Божинова подчерта, че партньорството с УНСС по проекта дава възможност за споделяне на опит и ресурси и допълни: „правим големи крачки напред към модернизация и дигитализация, не само на учебния процес, но и на преподаването“.
На събитието присъстваха доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност на УНСС и координатор по проекта и Цветомира Пенкова, администратор на проекта в УНСС.
Доц. д-р Росен Кирилов, проф. д-р Димитър Димитров, проф. д-р Марияна Божинова и Цветомира Пенкова |