Проект „Икономическо образование в България 2030“

Кариерни борси по проект „Икономическото образование в България 2030“

понеделник, 29 май 2023 16:20
   

В периода 29-31 май 2023 г. в УНСС се провеждат три кариерни борси. Събитията се организират в рамките на проект BG05M2OP001-2.016-0004-СО1 „Икономическото образование в България 2030“ и дават възможност на студентите да се срещнат с водещи работодатели.

Кариерните борси са тематично обособени и фокусирани в различни области. На 29 май младите хора ще могат да установят контакт и да обменят информация с работодатели, предлагащи работа за икономисти в ИТ сектора, 30 май е посветен на работа за икономисти в държавния и частния сектор, а на 31 май ще бъдат представени възможности за работа за икономисти в неправителствения сектор.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров, който е и ръководител на проект „Икономическото образование в България 2030“ и доц. д-р Росен Кирилов, зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност и координатор по проекта (от дясно наляво)

Ректорът проф. д-р Димитър Димитров откри събитието: „Искам да приветствам представителите на бизнеса, които са сред нас и се радвам, че имаме възможност да дадем началото на поредица от кариерни борси. Ние насърчаваме тази политика, подобни събития са залегнали и в дейностите по проект „Икономическото образование в България 2030“. УНСС е сред първите университети, които организират и провеждат кариерни форуми изобщо. Правим това в името на нашите студенти, за да могат те реално да се срещнат с бизнеса, да се възползват от възможностите за стажове и споделяне на ценен опит, да подпомогнем тяхното професионално развитие. Обратната връзка със студентите ни показва, че те са доволни от тези инициативи“.

„В рамките на трите кариерни борси имаме над 20 работодатели, разпределени тематично в трите сесии, това е добър формат, който провеждаме две седмици след „Дните на кариерата“, които Студентският съвет при УНСС традиционно организира съвместно с Rabota.bg“, подчерта зам.-ректорът по дигитализация и киберсигурност доц. д-р Росен Кирилов, координатор по проекта.

„Ние сме от първите фирми в ИТ сектора, занимаваме се с планирането, развитието и поддържането на проекти в сферата на информационните технологии. Търсим да наемем млади хора, които имат интерес да се развиват в тази сфера като системни интегратори, консултанти, търговци. Заедно с екипа ни от професионалисти, които имат опит в обучаването на кадри, студентите могат да срещнат едно добро кариерно развитие, добър старт да започнат при нас“, каза Мая Петрова, представител на фирма „РИСК Електроник“.

Нашата компания разработва видеоигри, както наши собствени, така и помагаме на клиентите да разработват свои такива. От 2006 г. сме на пазара, но официално от 2016 г. създадохме гейминг студио. Търсим всякакви профили, естествено най-вече в сферата на програмирането, но също така счетоводители и специалисти в областта на човешките ресурси и други, мисля, че за студентите ще бъде интересно“, заяви Денис Рафаилов от „Финикс Медии“.

Мая Петрова  

Денис Рафаилов

„Нашата компания е основана през 1995 г. и е утвърден системен интегратор с широк спектър на експертиза. Последните 15 години се фокусираме върху автоматизация на бизнес процеси и бизнес анализи. В тази дейност изпитваме остра нужда от кадри със специализация бизнес информатика, бизнес анализи и сме на мнение, че попълването с кадри няма откъде другаде да дойде освен от университетите. Активно участваме във всички форуми, където има възможност. Доста време развиваме стажантски програми, на база на контакти, които осъществяваме по време на кариерните форуми“, каза Гено Генов, представител на „Парафлоу Комуникейшънс“.

Спас Иванов, управител на компанията BaseLine Cybersecurity благодари за поканата да участва във форума и отбеляза: „Компанията ни е специализирана в киберсигурност и в предоставянето на услуги, свързани с киберсигурността. За нас са изключително интересни профили на студенти и бъдещи специалисти, които могат да извършват бизнес анализ и да го насочват по някакъв начин към изискванията за киберсигурност. За мен ще бъде изключително интересно да си поговоря със студентите на тема киберсигурност и бъдещето на киберсигурността“.

„Ние сме компания, която е фокусирана в предоставянето на услуги за валидация и верификация на софтуер. Подобни форуми са най-краткия път на студентите от преминаването им от университета към желаната ИТ специалност“, коментира Васил Табаков, представител на фирма „SQA Service“.

   
  Гено Генов Спас Иванов Васил Табаков

Галерия снимки от Кариерни борси по проект „Икономическото образование в България 2030“ ...