Проект „Икономическо образование в България 2030“

Обновено: сряда, 26 юли 2023 15:44

Конкурс "МИО (съвместна програма)"

                           

   

 

ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.016-0004-C01

ИКОНОМИЧЕСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ В БЪЛГАРИЯ 2030“ (EconEd2030)

ВЪТРЕШНИ ПРАВИЛА

ЗА ПОДБОР НА КАНДИДАТИ ЗА РАЗРАБОТВАНЕ И ВЪВЕЖДАНЕ НА СЪВМЕСТНА УЧЕБНА ПРОГРАМА В ОКС „БАКАЛАВЪР“ С НАИМЕНОВАНИЕ: „МИО (съвместна програма)", С ПАРТНИРАЩИТЕ БЪЛГАРСКИ ВИСШИ УЧИЛИЩА (С БУЛГАРСКИ СВОБОДЕН УНИВЕРСИТЕТ)

(съгласно дейности 1.1, 1.2 и 1.3 от проект BG05M2OP001-2.016-0004-C01)

 

ЗА ПРОЕКТ BG05M2OP001-2.016-0004-C01

“ИКОНОМИЧЕСКОТО ОБРАЗОВАНИЕ В БЪЛГАРИЯ 2030“

Проектът BG05M2OP001-2.016-0004-C01 „Икономическото образование в България 2030“ е финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж 2014–2020 г.“, по процедура „Модернизация на висшите училища“.  Проектът е на стойност 4 887 276.24 лв. и УНСС следва да модифицира своето обучение, респективно учебните програми по Икономика и управление, по начин, който позволява те да бъдат сходни с програми в европейски университети и приложими в съвременните бизнес условия. Актуализирането и модернизацията ще бъдат направени в партньорство с други водещи на регионално равнище университети, като Стопанска академия „Д. А. Ценов“ – Свищов, Бургаски свободен университет, Национална спортна академия „Васил Левски“ и КРИБ. Чрез това коопериране ще бъдат създадени и приложени в практиката актуални учебни програми, основани на дигитализация. Ще заработят 9 дигитални класни стаи и 3 дигитални лаборатории, които са неотменно допълнение на съвременния учебен процес. Това ще даде възможност да се използва в максимална степен споделянето на ресурси, включително и на ноу-хау, между партньорските университети и/или между студентите и техните университетски преподаватели и ментори.

Проектът залага на включване на голяма част от преподавателите, участващи в неговата реализация, в програмите за повишаване на квалификацията и/или за краткосрочна специализация в чуждестранните партньори, като делът на младите учени трябва да е не по-малко от 15 на сто. Предвидено е да бъдат реализирани 15 съвместни програми с партниращи български висши училища, както и да се въведат 7 нови програми с дигитално образователно съдържание, включително за дистанционно обучение. Ще бъдат въведени 2 учебни програми за обучение на чужд език, съвместно с чуждестранни висши училища и научни организации.

Проектът ще осигури подкрепа на студенти за развитие на предприемачески умения и дигитална креативност. За проекта е предвидена 30-месечна реализация, като всичко горепосочено ще допринесе за повишаване на качеството на обучението по Икономика в УНСС и в България, както и за подобряване на качеството на научните изследвания в УНСС и в другите университети-партньори.

 

ВЪЗМОЖНОСТИ ЗА ВКЛЮЧВАНЕ НА ПРЕПОДАВАТЕЛИ

В проекта и описаните по-горе дейности е предвидено разработването на 15 нови учебни планове, включително и на английски език. Това предполага широки възможности за включване на преподаватели в разработване и въвеждане на съвместни учебни програми с партниращите български висши училища.

 

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ

Кандидатите следва да бъдат преподаватели на основен или допълнителен трудов договор в УНСС и да притежават компетенции в областта на разработваните съвместни учебни програми.

 

ОСНОВНИ ТЕМАТИЧНИ НАПРАВЛЕНИЯ

За специалност: „МИО (съвместна програма)", ОКС „Бакалавър“, основните направления, в които ще се разработват учебните програми са:

  • Световна икономика; 
  • Международна търговия; 
  • Външноикономически отношения; 
  • Европейска икономика; 
  • Международни финанси; 
  • Международни бизнес операции; 
  • Международни пазари и цени; 
  • Международен мениджмънт; 
  • Международен маркетинг; 
  • Финансиране на международната търговия; 
  • Чужди езици.

 

ДОКУМЕНТИ И СРОКОВЕ

Заявленията трябва да включват:

  • автобиография във формат Europass (https://europa.eu/europass/bg), включително списък с публикациите (в един общ файл);
  • описание на научните интереси (максимален обем от 1 стр.);
  • информация относно желаната за разработване учебна програма по съответна дисциплина.

Пълното заявление се изпраща по електронен път (в един PDF файл) в срок до 16:00 часа на 09.05.2022 г. на следния e-mail адрес: [email protected].

Заявления, получени след тази дата, няма да се разглеждат.

 

ОЦЕНКА И ПОДБОР

Подадените заявления се оценяват на основата на подадените документи от назначена комисия, комплексно по следните критерии:

  • публикации на кандидата в областта на разработваната/ните учебни програми;
  • преподавателски опит;
  • научни интереси на кандидата в сферата на разработваните учебни програми;
  • съответствие с целите на проекта.

Одобрените кандидатури ще бъдат обявени до 10.05.2022 г. на следния линк: https://econed2030.unwe.bg/bg/pages/23140/%d0%ba%d0%be%d0%bd%d0%ba%d1%83%d1%80%d1%81-%d0%bc%d0%b8%d0%be-%d1%81%d1%8a%d0%b2%d0%bc%d0%b5%d1%81%d1%82%d0%bd%d0%b0-%d0%bf%d1%80%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%bc%d0%b0-.html

ОДОБРЕНИ КАНДИДАТИ

проф. д-р Даниела Кожухарова
проф. д-р Светлана Александрова  
доц. д-р Александър Христов
доц. д-р Антоанета Дънешка
доц. д-р Антония Пенчева
доц. д-р Весела Тодорова
доц. д-р Даниел Данов
доц. д-р Доброслав Моллов
доц. д-р Калина Братанова
доц. д-р Светла Бонева  
доц. д-р Силвия Кирова
доц. д-р Стефка Кожухарова
гл.ас. д-р Валентин Билянски
гл.ас. д-р Васил Гечев
гл.ас. д-р Кристиан Желев
гл.ас. д-р Маргарита Иванова
гл.ас. д-р Моника Моралийска
гл.ас. д-р Стела Живкова
гл.ас. д-р Стефан Петров
гл.ас. д-р Цветомир Цанов
ст. преп. д-р Албена Стефанова
ст. преп. д-р Силвия Василева
ст. преп. С. Арсениев

С одобрените лица ще бъде сключен договор, съгласно правилата на проекта.

РЪКОВОДСТВО НА ПРОЕКТА
Проф. д-р Димитър Димитров - ректор и ръководител на проекта
Доц. д-р Росен Кирилов - зам.-ректор по дигитализация и киберсигурност и координатор на проекта

 

ЗА КОНТАКТИ

Цветомира Пенкова, УНСС, кабинет 103К, [email protected]